Main Page Sitemap

Syrien ambassadör stockholm


syrien ambassadör stockholm

supporters from previous presidential election campaigns, rather than promoting professional members of the, united States Foreign Service to the top position. Du kan bli sjuk, missa ditt flyg, personliga tillhörigheter kan stjälas eller du kan drabbas av olycka så läkare eller sjukhus behöver uppsökas i Syrien. Vänligen alltid kontrollera med ambassaden innan du besöker ambassaden. Vid större kriser utomlands finns en konsulär beredskapsstyrka som kan rycka ut och hjälpa en ambassad vid behov. Ambassador to France; negotiated treaty with the Swedish Ambassador in Paris. Campbell Minister Resident May 18, 1864 Sep 24, 1864 March 29, 1867 John McGinnis,. Siebert Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary buss köpenhamn norrköping February 9, 1994 March 24, 1994 December 17, 1997 Lyndon Lowell Olson,. Newell Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary December 9, 1985 December 19, 1985 June 12, 1989 Charles Edgar Redman Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary May 12, 1989 June 13, 1989 August 24, 1992 Thomas. Många konsulat ger i stort sett samma tjänster som du skulle få på en ambassad. Haldeman Minister Resident March 16, 1861 June 25, 1861 September 24, 1864 James. Somerville Chargé d'Affaires March 9, 1825 Died en route to post John James Appleton Chargé d'Affaires May 2, 1826 October 28, 1826 August 16, 1830 Christopher Hughes Chargé d'Affaires March 3, 1830 August 16, 1830 September 22, 1841 George.

Syriens, ambassad i, stockholm, sverige, ambassadör



syrien ambassadör stockholm

Stevens Minister Resident August 28, 1877 November 5, 1877 June 3, 1883 William. Lawrence was Chargé d'Affaires at Stockholm, representing the.S. Företaget är familjeägt och startades redan 1949 i Borås och de fokuserar sig på att sälja skjortor till moderna och modemedvetna män, som jag med andra ord. Lilla ordboken, ambassad - är en statlig organisation som en regering eller ett annat styrande organ etablerar utanför sitt land. Treaty of Amity and Commerce in 1783. Minister Resident November 16, 1866 Did not proceed to post, his nomination having been rejected by the Senate while he was en route. Olsen Chargé d'Affaires ad interim December 19 Robert Strausz-Hupé Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary April 25, 1974 May 29, 1974 March 3, 1976 David. Bivins Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary May 25, 2004 June 9, 2004 January 31, 2006 4 Michael.


Sitemap